התחדשות עירונית - תמ"א 38

חברת בנייני העיר הלבנה הינה חלוצה ומובילה ביישום תכניות התחדשות עירונית בהתאם לתכניות הרבעים החדשות.

במסגרת תכנית להתחדשות עירונית ניתן להרוס מבנה קיים אשר נדרש בו חיזוק בפני רעידות אדמה, ובניית מבנה חדש ומודרני תחתיו לפי התקן הישראלי העדכני לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה.
המיומנות שרכשה החברה בתחום השימור והניסיון המצטבר בייזום, קידום וביצוע פרויקטים מול כלל הגורמים בעירייה, הם המאפשרים לחברה להוביל גם בתחום ההתחדשות העירונית.
החברה ממקדת את פעילותה בתחום ההתחדשות העירונית אך ורק בתחום של הריסה ובניה מחדש של מבנים, ולא עוסקת בחיזוק ושיפוץ חיצוני בלבד של בניינים קיימים.
החברה רכשה מיומנות וניסיון רב בתכנון מיטבי, בהתאם לתכנית הרבעים החדשה, תוך מקסום פוטנציאל הבנייה לטובת הבעלים.
הניסיון והמומחיות שרכשה החברה בתחום מאפשרים לה להציע פתרונות יצירתיים, המייצרים כדאיות כלכלית בשיתוף העירייה, גם לפרויקטים שעד היום נחשבו ללא כלכליים.
לחברה פרויקטים מגוונים, החל מבניינים בודדים ועד לפרויקטים גדולים ומורכבים של בנייה במקבצים.

מתחמי העתיד וייזום תכניות מיוחדות

כחלוצה בתחום ההתחדשות העירונית משקיעה חברת בנייני העיר הלבנה משאבים רבים באיתור, תכנון וקידום מתחמים חדשים בעלי פוטנציאל כלכלי גבוה והתאמתם לשינויים הסוציו אקונומיים והסביבתיים (רכבת קלה, שדרוג תשתיות וכדומה) של העיר.
אחד מפרויקטי הדגל של החברה הוא המתחם הנמצא בצומת הרחובות לבונטין ומקווה ישראל. החברה הייתה הראשונה לזהות את פוטנציאל הפיתוח מדרום לשדרות רוטשילד והייתה מעורבת ברכישת מספר בנינים במתחם, חלקם לבדה וחלקם עם שותפים, ויזמה תכניות אשר השביחו את המתחם לפוטנציאל הבניה המקסימאלי האפשרי בבנייה חדשנית.

החברה החלה לפעול במתחם כבר בשנת 2006 ומאז הרחיבה את פעילותה ורכשה במספר שלבים מבנים נוספים באזור.
בשלב הראשון, רכשה החברה בנין לשימור ברח' לבונטין 28. הבניין, שנרכש בסוף שנת 2006, יועד לשימור בהגבלות מחמירות ובוצעה בו פעילות ייזום כפולה: הבניין שומר באופן קפדני תוך חלוקה מחדש של הדירות ושטחי המסחר וכן נוידו זכויות הבניה אל אחד המגדלים בשד' רוטשילד הסמוכה.
בשלב השני, רכשה החברה בשנת 2007 ארבעה בנינים צמודים בשטח קרקע כולל של 2  דונם. הבניין המרכזי במתחם זה היה "בית הקבלן", אשר שימש במשך שנים רבות את הנהלת איגוד הקבלנים, ומסביבו 3 בניינים נוספים לשימושים שונים.
בשנת 2011 קיבלה תוקף תכנית בניין עיר, אשר יזמה החברה במתחם ואשר הוראותיה כוללות הריסת כל הבניינים במתחם, ניוד זכויות בניה מבניינים לשימור והקמת פרויקט חדש למגורים ומסחר בשטח המתחם כולו. המתחם נרכש לאחר השבחתו ע"י חברת "לב לבונטין" ועבודות הביצוע החלו בסוף 2012.
בשלב השלישי רכשה החברה ממשפחת חכמי את מתחם משרדי חברת הביטוח "הפניקס". המבנה המקורי נהרס ותחתיו נבנה בימים אלו, ע"י קבוצת אביב, אשר רכשה את המתחם מהשותפות, בניין מגורים ומסחר חדשני.

כיום נבנות בשטח המתחם 220 יחידות דיור, במספר מבנים, אותם יזמה חברת בנייני העיר הלבנה.

החברה פועלת גם בתחום שינויי ייעוד למתחמים, אשר איבדו את ההצדקה לייעודם המקורי ונדרשים להתאים עצמם ולשנות את ייעודם, כדי להשתלב בסביבה החדשה שהתהוותה סביבם
אחד המתחמים שהחברה פעלה והצליחה לשנות את ייעודו היה מתחם קופת החולים זמנהוף. המתחם שהיה בבעלות העירייה הוצע למכירה במכרז, כאשר ייעודו המקורי נותר ציבורי. לאחר הזכייה במכרז לרכישת המגרש קידמה החברה בהצלחה תהליך מורכב מול וועדה המחוזית לשינוי הסבת ייעוד המתחם למגורים.
גם היום, חברת בנייני העיר הלבנה מרכזת מאמץ רב באיתור וזיהוי מגמות עתידיות, בהתאם לתמורות העירוניות הצפויות ועל בסיס היכרותה העמוקה עם העיר תל אביב.

בניה ושימור

עיריית תל אביב קידמה במשך 15 שנים תכנית עירונית לשימור 1,100 מבנים ברמות שימור שונות. התכנית אושרה סופית בשנת 2008, וחברת בנייני העיר הלבנה הייתה מהראשונות לזהות את תחום הפעילות החדש והשקיעה מאמצים רבים, על מנת להתמחות בו ולהיות מובילת שוק. במהלך השנים קידמה וביצעה החברה פרויקטים בעשרות מבנים לשימור בעיר תל אביב ורכשה את הניסיון הגדול ביותר בתחום זה, הם ברמה המנהלית מול העירייה והן בביצוע הפרויקטים בפועל.

המאמץ העצום שהשקיעה החברה מיומה הראשון בלימוד תחום השימור, הוביל לרכישת בניינים לשימור עוד שנים קודם לאישורה הסופי של התכנית. לאורך השנים עקבה החברה אחר תהליכי האישור הסטטוטוריים בועדות המקומיות והמחוזיות, ואף תרמה לועדות מהידע והניסיון שצברה במהלך השנים, דבר שהוביל לביצוע שינויים בתכנית (למשל, הגדלת עלות עודפת לביצוע עבודות השימור).
החברה ממשיכה לעקוב ולהיות מעורבת ביישום התכנית במרחב העירוני בכלל ובעשרות בניינים לשימור המטופלים ע"י החברה בפרט.

עיריית תל אביב מייחסת כיום חשיבות רבה לנושא השימור, ואף הקצתה לשם כך צוות מיוחד המתמחה בטיפול בבניינים לשימור. הצוות נהנה מסמכויות רבות הן בשלבי התכנון והן בשלבי הביצוע של הפרויקטים, ולמרות זאת, אין זה נדיר שסוגיות שימור מגיעות להכרעת מהנדס העיר עצמו.
המורכבות והמומחיות הדרושה בפרויקטים לשימור גבוהה יותר מאשר בבנייה סטנדרטית, לכן המקצוענות והניסיון בטיפול בפרויקטים מסוג זה קריטיים כל כך, הן בשלבי הרישוי והן בשלבי הביצוע.

תהליך הרישוי של בניינים לשימור שונה במידה רבה מתהליך הרישוי הסטנדרטי ודורש מומחיות רבה, ניסיון רב והיכרות מעמיקה עם האתגרים הבירוקרטים והמנהליים השונים.
כל פרויקט שימור מתחיל בהרכבת תיק תיעוד היסטורי וקבלת אישור צוות השימור של עיריית תל אביב, שמוודא שהתכניות אכן עומדות בדרישותיהם.
ביצוע הפרויקט בפועל דורש גם הוא מומחיות ומיומנות הנדסית וביצועית גבוה. העבודות מתבצעות תחת איסור להרוס או לפגוע במעטפת המבנה לשימור, שלרוב נבנה בשיטות בנייה ובחומרים שהיו מקובלים לפני כ לשמונים שנה.

פרויקטים לשימור כוללים לעיתים גם הקמת חדרי שיפור מיגון (תחליף לממ"דים) בתוך מעטפת המבנה, ביצוע מרתף מתחת לבניין הקיים ("הרמת הבניין באוויר" בעת ביצוע המרתף), עיבוי וחיזוק יסודות - כולן עבודות שהחברה פיתחה בהן התמחות. עבודות השחזור מבוצעות בחומרים מיוחדים בהתאם לדרישות צוות השימור: טיח בשיטות ביצוע מסורתיות, חלונות ותריסי עץ חשמליים, שחזורי ריצופים וכדומה. מורכבות הפרויקטים והעובדה שכל פרויקט הוא בעל מרכיבים ייחודיים, הופכת את כתיבת התכנית העסקית לאתגר של ממש, כדי להבטיח תמחור ראשוני נכון של העלויות והבטחת הכדאיות הכלכלית של הפרויקט. הניסיון הרב שרכשה החברה בייזום, תכנון וביצוע של עשרות פרויקטים לשימור מעניק לה את היתרון והיכולת לנסח תכניות עסקיות מדויקות ויצירתיות, המבטיחות מימוש מקסימאלי של ערכי הנכסים. החברה רכשה גם ניסיון רב בתחום המיסוי והיטל ההשבחה במסגרת יישום התכנית. כמומחית בתחום המיסוי פועלת החברה בנחישות ובהתמדה כנגד נסיונות לפגוע בזכויותיהם של בעלי המבנים לשימור.
בנייני העיר הלבנה © 2017 כל הזכויות שמורות      |      בניית אתר: Webbit Interactive

בנייני העיר הלבנה

בלפור 44 תל-אביב 65226
טלפון: 03.5668001 | פקס: 03.5668002
info@whitecity.co.il