שדרות בן ציון 25 - בית זילברשטיין

הדפס שלח באימייל שתף בפייסבוק
שיתוף:

שנת הקמה : 1948
שנת סיום השימור:

סיפורו של בניין

הבית בשד' בן ציון 25 נבנה כוילה עירונית ב-1948 ותוכנן ע"י האדריכל שמואל ברקאי עבור משפ' זילברשטיין.

הייתה זו תקופה של מאבק, פיגועים של ארגוני המחתרת היהודים, הטלת מצב צבאי, מעצרים ועוצר לפרקים ע"י הבריטים. יחד עם זאת, מבחינה כלכלית נמשכה הפריחה ורבבות החיילים שהובאו ארצה כדי לדכא את המרי היהודי היוו כוח קניה לא מבוטל והמשק היהודי המשיך לצמוח ולהתחזק.

בית זילברשטיין נבנה ברוח התנועה המודרנית עם דגש על פרטים ותנועה בתוך המבנה: חלל הכניסה והמדרגות הוא גדול ומרשים, התוכנית פונקציונלית ומבחינה בין חדרי היום הפונים מערבה, לבין חדרי השינה הפונים מזרחה, ומרפסת גדולה הפונה אל הרחוב. הבית הינו בעל שתי קומות סה"כ, כאשר קומת הקרקע היתה מיודעת לנותני שירות והקומה העליונה לבעלי הבית.

במרקם העירוני בתל אביב נותרו וילות בודדות; רובן לא עמדו במבחן הזמן ובלחץ הדרישה לשטחי בנייה חדשים במרכז העיר.

האדריכל

שמואל (סם) ברקאי נולד ברוסיה בשנת 1898 ועלה ארצה ב-1920 כחלוץ. ב-1922 החל לעסוק בתכנון ועיצוב מבנים בעלי סגנון אקלקטי, עבור בעלי בתים ביפו ובתל אביב. בשנת 1924 שימש כמפקח בניה בהקמת ביתו של המשורר חיים נחמן ביאליק.

לאחר השלמת בית ביאליק, פותח ברקאי משרד עצמאי לתכנון יחד עם האדריכל זאב רכטר, אף על פי שאיש מהשניים אינו אדריכל בעל רקע אקדמי מוסדר. ברקאי חותם על תוכניות כ"בונה אחראי" ואף מקבל תעודה על כך מממלא מקום ראש עיריית תל אביב. בשנת 1926 יוצאים השניים לונציה ופריז לצורך לימודים אקדמאים מסודרים.

ב-1934 שב ברקאי לארץ ופותח לבדו משרד פרטי ברח' לילינבלום 12. עם חזרתו לת"א מצטרף ברקאי ל"חוג האדריכלים בארץ ישראל" יחד עם אריה שרון, יוסף נויפלד, זאב רכטר, רובין, צ'לנוב ועוד.

עבודתו הראשונה של ברקאי עם שובו ארצה הייתה בית אגינסקי ברח' אנגל 5. ובין תכנוניו ניתן למנות את בית קולנוע ותיאטרון השרון בנתניה, בית השריון ביד אליהו ת"א ובית אבנר בשכונת אפקה המשמש היום כפקולטה לגיאוגרפיה.

בשנת 1936 עבר ברקאי לעבוד במקום מגוריו ברח' הס 10. משרד זה שימש אותו עד למותו בשנת 1975.

הבניין כיום

הבניין מוגדר בתכנית השימור של עיריית תל אביב כ'בניין לשימור בהגבלות מחמירות'.

בנייני העיר הלבנה קיבלה היתר בנייה לתוספת קומת מרתף מתחת לבניין הקיים, תוספת מעלית, ובנייה על הגג. היתר הבניה מיצב את הבניין כוילה עירונית כפי שיועדה בעת שנבנתה במקור, בתוספת מתקנים מודרניים של יוקרה.

לאחר קבלת היתר הבניה, עבודות השימור מבוצעות בימים אלו ע"י הבעלים העתידיים של מלון הבוטיק המוקם בבניין. כיום נמצא הפרויקט בעיצומו של הביצוע ופתיחת המלון מתוכננת במחצית שנת 2016. .

 

אדריכל שימור ותוספות בניה: בר אוריין אדריכלים בע"מ.

 

 

בנייני העיר הלבנה © 2017 כל הזכויות שמורות      |      בניית אתר: Webbit Interactive

בנייני העיר הלבנה

בלפור 44 תל-אביב 65226
טלפון: 03.5668001 | פקס: 03.5668002
info@whitecity.co.il