יהודה הלוי 6

הדפס שלח באימייל שתף בפייסבוק
שיתוף:

שנת הקמה: 1921
שנת סיום: 2011

סיפורו של בניין

הבניין ביהודה הלוי 6 הוא אחד מצמד בניינים "תאומים" שנבנו ב-1921 בשטח הגרעין ההיסטורי של תל אביב ובלטו בגודלם ועיצובם על רקע החולות שסביבם. הסגנון האקלקטי (לקטני) שפיאר את הבניין בכניסה רבת רושם דרך שער ברזל, מרפסות על עמודים, חלונות מקושתים, ציורי קיר, אריחי ריצוף מורכבים ושתי חזיתות מרשימות, הופך את הבניין לבולט וחד פעמי בנוף העירוני ופיסת היסטוריה חיה שיש לשמרה. 
בזיכרון התל אביבי מוכר הבניין כתחנת המשטרה ובית הדין שבחזיתו היו ערוכים דוכנים של כותבי בקשות בעלי מכונות כתיבה. יש הטוענים שבתקופת המנדט גם פעל במקום סליק של ההגנה. דרך סיפורם של בונה הבית, אדריכליו ורוכשיו ניתן להציץ על ההיסטוריה העירונית של אחוזת בית שהפכה לימים לתל אביב.

האדריכל זאב רכטר סקר במאמר בעיתון "הקבלן והבונה" את הארכיטקטורה בתל אביב והעריך את צמד הבתים ביהודה הלוי כיחידים במינם בעיר וכבעלי ערך ארכיטקטוני.
צמד התאומים שנבנו בתחילת שנות ה-20 היו הבניינים הראשונים בתל אביב שהיו בעלי שלוש קומות.

בונה הבית, יוסף קודריאנסקי, נולד ברוסיה ב-1863 (את קברו ניתן למצוא בבית הקברות הישן ברחוב טרומפלדור לצד אשתו בלהה שנפטרה שנה לפניו ב-1940). ב-1909 עלה קודריאנסקי לארץ מצויד בהון רב שאפשר לו להצטרף לבעלי המניות של חברת "עתיד" בחיפה, שעסקה בתעשיית הסבון, וכן לרכוש מגרשים בשכונת אחוזת בית שהוקמה בשנת תרס"ט. קודריאנסקי נודע כאחד מהקבלנים הגדולים והמצליחים בתל אביב, שבבעלותו מגרשים רבים לצרכי מסחר, וכן כחבר ועד העיר וסגן היו"ר וכמנהל הסניף התל אביבי של מפעל "נשר" למלט. שנה אחרי עלייתו ייסד את "מושב זקנים" בו תמך ואותו טיפח על חשבונו לאורך שנים רבות. בין עיסוקיו השקיע גם ב"קולטורה" וייסד את אגודת חובבי החזנות והשירה העברית. בשנות מלחמת העולם הראשונה גורש חזרה לרוסיה ע"י התורכים ולאחר המלחמה חזר ארצה והקים את "התאומים" ברחוב יהודה הלוי. קודריאנסקי היה מעורב ופעיל בהווי היישוב ושותף ליישוב סכסוכים פנימיים ובויכוחים על זכויות בעלי הבתים החברים בוועד השכונה בימיה הראשונים של תל אביב. בראשית שנות ה-30 מכר את צמד הבתים להלל טורקלטאוב.

טורקלטאוב עלה ב-1920 מפולין, שם היה בעל מפעל נייר ונדל"ן, שמכירתם ציידה אותו בהון רב בהגרו ארצה. בין המגרשים והמבנים שרכש כאן היו הרצל 61, אלנבי 37 והבתים ביהודה הלוי. בארץ הקים את חברת הנדל"ן "התור" (עברות של שם משפחתו) ונודע כאדם צנוע אך בעל שררה ונוקשה בהליכותיו (נכדתו טוענת כי בארוחות שישי היתה מפחדת לזוז כדי לא להכעיסו). ב-1936 נרצח בנו אריה לייב במאורעות תרצ"ו-תרצ"ט.

האדריכל

צמד הבניינים ביהודה הלוי הם ככל הידוע הופעת אורח יחידה של צמד האדריכלים, אליעזר ילין ווילהלם הקר בתל אביב. השותפים עבדו יחד בירושלים במשך 25 שנה ונפטרו באותה שנה (1945). הם בנו מבנים חשובים וידועים בבירה וביניהם ביתה של תלמה ילין ברחביה, בית חבצלת, בית ד"ר ארתור רופין, סמינר בית הכרם, בית הכנסת קריית משה, בית הספר לחינוך מיוחד בדרך בית לחם ועוד. השניים עסקו בתכנון שכונות כרחביה (ששמה נבחר לפי הצעתו של ילין), ימין משה, כפר ויתקין והרצליה. מרבית הבתים בתכנונם משנות ה-20 נוטים למבנה קובייתי עם ארקדת קשתות בשילוב עמודים בעלי כותרות אשוריות. 
ילין נולד בירושלים ב-1888 והיה בן ל"אצולה" ציונית אביו היה דוד ילין ואמו - איטה, בתו של הרב יחיאל מיכל פינס, שהיה ממבשרי הציונות בסוף המאה ה-19. הוא למד בבית המדרש של חברת עזרה הברלינאית ואת לימודי ההנדסה עשה בבית הספר הטכני הגבוה בדארמשטאדט. כששב ארצה נשא לאשה את תלמה בת צבי בנטוביץ מלונדון, גויס לצבא התורכי כמהנדס בזמן מלחמת העולם הראשונה ובתום המלחמה פתח את המשרד המשותף עם הקר. הוא יעץ לקרן משה מונטיפיורי וללשכת בני ברית וכיהן כיו"ר אגודת המהנדסים בירושלים וחבר הועד המרכזי של התאחדות האינג'נירים והארכיטקטים בארץ. על שותפו, הקר, לא ידוע כמעט דבר, מלבד שעלה מגרמניה והיה נשוי ללא ילדים ושותף לפעילויות התכנון והבנייה של ילין.

הבניין כיום

הבניין מוגדר בתכנית השימור של עיריית תל אביב כ'בניין לשימור בהגבלות מחמירות'.

הוא נרכש ע"י בנייני העיר הלבנה במטרה להשביח את ערכו ע"י תכנון מחדש של שטחי הבניין ושימורו בהתאם לפרטיו המקוריים. בנייני העיר הלבנה הוציאה היתר בניה לשימור הבניין, חלוקה לדירות מגורים, מרתף חניה ומחסנים ותוספת בניה על הגג. עבודות השימור בוצעו ע"י קבוצת רוכשי הדירות אשר הסתיימו ב-2011 וכיום הבניין מאוכלס במלואו.

 

אדריכל שימור: אמנון בר אור אדריכלים בע"מ

 

 

בנייני העיר הלבנה © 2017 כל הזכויות שמורות      |      בניית אתר: Webbit Interactive

בנייני העיר הלבנה

בלפור 44 תל-אביב 65226
טלפון: 03.5668001 | פקס: 03.5668002
info@whitecity.co.il