דיזנגוף 149 – בית פרלמוטר

שנת הקמה: 1936
שנת סיום השימור: 2010

סיפורו של בניין

בית פרלמוטר מהווה עדות היסטורית לתהליך שעברו בניינים רבים בשנות ה-30 של המאה העשרים. בשנת 1932 נבנה הבניין במקור כבית בעל קומה אחת. העלייה הגדולה הזרימה לעיר אוכלוסיה גדולה, דלת אמצעים ובעלת אוריינטציה עירונית, דבר שהביא את הבעלים להחלטה להרוס את המבנה הקיים ולבנות במקומו בנין בן שלוש קומות. ב-1932 הוגשו התוכניות לבניין ללא קומת מסחר, אך ב-1936 נתקבל אישור לשנות את תוכנית קומת הקרקע לקומת מסחר, המאפיינת את רחוב דיזנגוף.

הבניין בדיזנגוף 149 הוא חלק מהמרקם ההומוגני של רצף הבניה המאפיין את הרחוב התל אביבי. המבנה בנוי בצורת מלבן עם פינה קטומה. בפינה קיימים אלמנטים המזכירים את האר דקו עם אלמנט קישוטי בגג. מרכז הכובד נמצא בפינה, כציר מרכזי המהווה מקום מפגש בין שתי החזיתות שהן דומות באופיין וביחסן לרחוב. במשך השנים כמעט ולא נעשו שינויים במבנה. השינויים הגדולים שנעשו הם בקומת המסחר, כך שאופי המבנה נשמר בשלושת החזיתות ובמבנה נותרו כמעט כל הפרטים האדריכלים המקוריים, אך במצב תחזוקה גרוע.

התכנון הפנימי של דירות המגורים היה פונקציונאלי ופשוט: מטבח קטן ושני חדרים גדולים, היוצאים אל המרפסת המשותפת. המרפסות הבולטות מתוך נפח הבניין, מדגישות את האלמנטים האופקיים בשתי החזיתות הראשיות.

האדריכל

הבניין בעל שלוש הקומות תוכנן ב-1935 ע”י המהנדס יחיאל אברהמי.

 

הבניין כיום

הבניין מוגדר בתכנית השימור של תל אביב כ’בניין לשימור בהגבלות מחמירות’.

עבודות השימור הסתיימו במהלך שנת  2010  והוא מאכלס כיום  מסחר במפלס הרחוב ודירות מגורים בקומות העליונות.

 

אדריכל שימור: בר אוריין אדריכלים

15/26