לבונטין 24

שנת הקמה: 1932
שנת סיום משוערת: 2017.

סיפורו של בניין

בית האחים ארואסטי (שלמה ויצחק שמעיה ארואסטי), תוכנן בשנת 1932 ע”י האדריכל ים פנחס היט וחיים משולם ונבנה ב-2 שלבים: ראשית  נבנו  שתי קומות, ומיד עם תום הבניה   וקבלת תעודת הגמר, הוגשה תכנית לבנייה של קומה שלישית. בשנת 1948 ניזוק המבנה חלקית עקב הפצצה אווירית, הדיירים פונו מהבניין עד לתום השיפוצים וחלק מפרטי הבניין נשתמרו.

מבחינה אדריכלית, קשה להגדיר את  סגנונו בצורה מובהקת. זהו בית פשוט המתוכנן כ-ח’, פתחיו מלבניים ומוארכים, כיאה לסוף הסגנון האקלקטי. המרפסת הרחבה מהווה אלמנט מעוצב כמעט יחידי המבדיל  את הבית משכניו, ומרמזת על תחילת הסגנון הבינלאומי. היא מחולקת וחצויה באמצעה  על ידי קיר לא גבוה במיוחד, היוצר קומפוזיציה נעימה לעין יחד עם המעקה המפורזל בהשראת האר-דקו. ניתן להבחין כי לאור תקופה זו, האדריכל חיפש שפה כדי לבטא את הסגנון המודרני החדיש, אך נותר עדיין כבול בפרופורציות של הבנייה בסגנון האקלקטי.

מיקומו הספציפי לאורך הרחוב, מספר הקומות וצורת העמדת הבניין יחד עם שכנו בלבונטין 26, יוצרים חשיפה ויזואלית ופריסה אורבנית חזקה. הבית נחשף לרחוב לבונטין,  דבר המדגיש את נוכחותו במקום.

האדריכלים

פנחס היט נולד בלבוב שבפולין ולמד ארכיטקטורה בפוליטכניון של צ’רנוביץ’ בבוקובינה. בתום לימודיו פתח משרד עצמאי בלבוב, ולאחר מלחמת העולם הראשונה עסק בתכנון, בנייה ושיפוץ מבנים.
ב-1925 הוזמן על ידי הנהלת האוניברסיטה העברית בירושלים, שרק נוסדה, לביקור בארץ, ובביקור זה התאהב בארץ ישראל. הוא חזר לפולין, חיסל את משרדו ועלה ארצה. לאחר נישואיו פתח משרד ברח’ נחמני 23, יחד עם חברו יעקב ברטלר, ויחד בנו בתל אביב ובחיפה, ולאחר כמה שנים נפרד ברטלר משותפו ועבר לחיפה.
בשנות ה-20 המאוחרות היט תכנן עדיין מבנים בסגנון אקלקטי. בתחילת שנות ה-30 חל שינוי בסגנון עבודתו: הוא ביצע מעבר מתכנון בסגנון אקלקטי, לתכנון מבנים מודרניים.

חיים משולם נולד בבולגריה בשנת 1904 ועלה לארץ ישראל בשנת 1926. לאחר זמן קצר, עזב משולם את הארץ כדי ללמוד ארכיטקטורה באוניברסיטה למדעי הטכנולוגיה בדראמשטאט שבגרמניה. בתום לימודיו בשנת 1929, שב ארצה והחל ליישם את אשר למד.

הבניין כיום

בנייני העיר הלבנה רכשה את הבניין בחלקים ממספר בעלים.

על פי היתר בנייה בשלבי אישור סופיים, יתווספו לבניין שתי קומות: אחת כדוגמת הקומות הקיימות וקומה נוספת בנסיגה מהחזית. הרחבת הבניין כוללת בנוסף לתוספת הקומות גם הרחבה בצידו האחורי של הבניין והוא יכלול על פי התכנית החדשה 29 יח”ד ושטחים מסחריים בחזית הבניין.

תחילת העבודות צפויה בחודש ינואר 2016.

 

אדריכל: בר אוריין אדריכלים

10/26