מתחם זמנהוף

סיפורו של בניין

מרפאת “זמנהוף” היא מהגדולות והמרכזיות בין מרפאות קופת חולים “כללית” בת”א. מתחם קופת החולים נבנה על שטח שנזכר במסמכים ההיסטוריים כ”פרדס פורטליס”. קופת החולים “חכרה” חלק משטח הפרדס על מנת להקים בו בית חולים, לתקופה של 49 שנים.

סניף קופת החולים, כמו גם הרחוב, קרוי על שם ד”ר אלעזר לודויק זמנהוף (1859-1917), רופא עיניים ובלשן, יליד ביאליסטוק שבפולין, שלמד רפואה במוסקבה ובוורשה. בתקופת לימודיו הפך חבר פעיל בתנועת “חובבי ציון” וייסד את סניף התנועה בורשה. כבנו של מורה לשפות, דגל ד”ר זמנהוף בשיתוף פעולה ואחווה בינלאומית, ומתוך גישה זו יצר את שפת האספרנטו ועקרונותיה מתוך מחשבה לפתחה כשפה בינלאומית, רעיון שהגה עוד בשנת 1878.
זמנהוף תרגם לאספרנטו יצירות מופת רבות מן הספרות העולמית, כולל התנ”ך, משימה עליה שקד כל חייו.
ד”ר זמנהוף נפטר בוורשה באפריל 19177 ונקבר בבית הקברות היהודי בעיר.

החלקה מוקפת 4 רחובות וגבולותיה יוצרים צורת טרפז. מצפון – רח’ זמנהוף, ממזרח – רח’ גדעון, מדרום – רח’ השופטים, וממערב – רח’ שמשון. במבנה באים לביטוי חלק ממאפייני הסגנון הבינלאומי בשילוב מאפיינים רומנטיים. האלמנטים האדריכליים הבולטים במבנה הינם החזית הדרומית, החזית הצפונית והקשר לקרקע.

האדריכל

יוחנן (אויגן) רכטר (1891-1965), נולד באודסה, רוסיה, בן למשפחה יהודית עשירה. בימי המהפכה הרוסית שנכשלה (1905), נמלטה המשפחה למנהיים שבגרמניה, שם למד בגימנסיה הריאלית ובטכניון של קארסלרוהה. במלחמת העולם הראשונה שירת כקצין בצבא הרוסי ולאחר המלחמה השלים בהצטיינות את לימודי הארכיטקטורה בפקולטה בקרסלרוהה.

בשנת 1923 עלה רטנט לארץ ישראל. הוא לימד במחלקה ללימודי ארכיטקטורה בטכניון, ראשית כאסיסטנט של הדיקן, פרופ’ אלכסנדר ברוואלד וכמורה לשרטוט, ובהמשך כדיקן הפקולטה ומנהל משנה בפועל של הטכניון. מאוחר יותר אף התמנה כמנהל בפועל של הטכניון וכשפרש הוענק לו תואר פרופסור אמריטוס.

בשנות המאבק טרם קום המדינה, שילב את עיסוקו כאדריכל והיה לראש המפקדה הארצית של ההגנה והיה ממפתחי הקמת יישובי חומה ומגדל. עם קום המדינה, שירת כראש המטה הכללי בפועל וראש אגף התכנון בצה”ל והיה אחד מששת האלופים הראשונים.

הבניין כיום

חברת בניני העיר הלבנה זכתה במכרז של קופת חולים כללית לרכישת המבנה.

לאחר מחקר היסטורי מעמיק, הגיעה בנייני העיר הלבנה להסכמות עם מחלקת השימור בעירייה על הריסה חלקית של  חלקי בניין מאוחרים וביצוע שימור של חלקי הבניין המקוריים. כמו כן, הוכיחה החברה כי תוספת של קומה חלקית על גג הבניין לא תפגע בערכי השימור והאישור לקומה נוספת זו ניתן בוועדה המחוזית לתכנון ובניה.

לאחר השלמת הסדרת זכויות הבניה בפרויקט ע”י בניני העיר הלבנה, מבוצעות עבודות השימור ע”י קבוצת רוכשי הדירות.

סיום העבודות ואכלוס הפרויקט צפוי במהלך שנת 2017.

 

אדריכל הפרויקט: בר אוריין אדריכלים.

5/24