שימור וניוד זכויות

עיריית תל אביב קידמה במשך 15 שנים תכנית עירונית לשימור 1,100 מבנים ברמות שימור שונות. התכנית אושרה סופית בשנת 2008, וחברת בנייני העיר הלבנה הייתה מהראשונות לזהות את תחום הפעילות החדש והשקיעה מאמצים רבים, על מנת להתמחות בו ולהיות מובילת שוק. במהלך השנים קידמה וביצעה החברה פרויקטים בעשרות מבנים לשימור בעיר תל אביב ורכשה את הניסיון הגדול ביותר בתחום זה, הן מול מוסדות התכנון והן בביצוע ומסירה של הפרויקטים.

תהליך הרישוי של בניינים לשימור שונה במידה רבה מתהליך הרישוי הסטנדרטי ודורש מומחיות רבה, ניסיון רב והיכרות מעמיקה עם האתגרים הבירוקרטים והמנהליים השונים. כל פרויקט שימור מתחיל בהרכבת תיק תיעוד היסטורי וקבלת אישור צוות השימור של עיריית תל אביב, שמוודא שהתוכניות אכן עומדות בדרישותיהם. ביצוע הפרויקט בפועל דורש גם הוא מומחיות ומיומנות הנדסית וביצועית גבוה. העבודות מתבצעות תחת איסור להרוס או לפגוע במעטפת המבנה לשימור, שלרוב נבנה בשיטות בנייה ובחומרים שהיו מקובלים לפני כשמונים שנה.
פרויקטים לשימור כוללים לעיתים גם הקמת חדרי שיפור מיגון (תחליף לממ”דים) בתוך מעטפת המבנה, ביצוע מרתף מתחת לבניין הקיים (“הרמת הבניין באוויר” בעת ביצוע המרתף), עיבוי וחיזוק יסודות – כולן עבודות שהחברה פיתחה בהן התמחות. עבודות השחזור מבוצעות בחומרים מיוחדים בהתאם לדרישות צוות השימור: טיח בשיטות ביצוע מסורתיות, חלונות ותריסי עץ חשמליים, שחזורי ריצופים וכדומה.

מורכבות הפרויקטים והעובדה שכל פרויקט הוא בעל מרכיבים ייחודיים, הופכת את כתיבת התכנית העסקית לאתגר של ממש, כדי להבטיח תמחור ראשוני נכון של העלויות והבטחת הכדאיות הכלכלית של הפרויקט. הניסיון הרב שרכשה החברה בייזום, תכנון וביצוע של עשרות פרויקטים לשימור מעניק לה את היתרון והיכולת לנסח תכניות עסקיות מדויקות ויצירתיות, המבטיחות מימוש מקסימאלי של ערכי הנכסים. החברה רכשה גם ניסיון רב בתחום המיסוי והיטל ההשבחה במסגרת יישום התכנית. כמומחית בתחום המיסוי פועלת החברה בנחישות ובהתמדה כנגד ניסיונות לפגוע בזכויותיהם של בעלי המבנים לשימור.