בלפור 44

הבניין מוגדר בתכנית השימור של עיריית תל אביב כ’בניין לשימור בהגבלות מחמירות’. הוא הושכר לבנייני העיר הלבנה ולבר אוריין אדריכלים ומשמש אותן כמשרדיהן. טרם אכלוסו מחדש של הבניין, לקחה חברת בנייני העיר הלבנה על עצמה את עבודות שימור הבניין, כמו גם את התאמתו הפנימית למשרדים מודרניים ותוספת מעלית.

סטטוס

מאוכלס, עבודות השימור בבניין הסתיימו ב-2008

אדריכלית שימור

נירה רייכמן

מעבר למפהחזרה לתמונות

סיפורו של בניין

הבית המיוחד ברחוב בלפור 44 בנוי בסגנון אירופאי בשילוב אלמנטים קישוטיים בעלי אופי מזרחי, יצירת כלאיים מקומית שנודעה כ”סגנון האקלקטי” (לקטני). הבניין נבנה ב-1929 ע”י אדריכל משה צ’רנר עבור משפחת שבח ורייזל אשכנזי בשכונת זריפה סבח ומאז התגלגל בין בעלים רבים עד שיועד לשימור ושיפוץ ע”י חברת העיר הלבנה. כבר מראשיתו שימש חלק מהדירות לעסקים שונים כגון חנות מכולת, חנות נעלים, חנות להפצת ספרים ובית מסחר לתריסים.
הבניין בן 3 קומות שהכילו במקור 6 דירות בנות 4 חדרים (2 דירות בכל קומה). הבניין עומד על קו המדרכה ברחובות רוטשילד ובלפור ויש לו חצרות קטנות ממזרח ומדרום. בשתי החזיתות הפונות לרחוב רוטשילד ובלפור קיימות מרפסות פתוחות ובולטות בהן מעקות ברזל עם פיתוחים ועיטורים. מוטיב עיטורי זה חוזר גם במעקה המדרגות בתוך הבניין. בדלתות היו ויטראז’ים ועדיין ניתן למצוא כמה דלתות בחזית הפונה לבלפור בהן השתמר הזיגוג המקורי. דלת הכניסה מסתיימת בחלון מעוגל ומוקפת כולה במסגרת מובלטת. גם החלונות בחזיתות הראשיות מוקפים מסגרות מובלטות.

האדריכל

הבניין תוכנן ע”י משה לייב צ’רנר שנולד בגליציה. ב-1921 עלה ארצה יחד עם אשתו, רבקה ובסוף שנות ה-20 כבר כיהן כמהנדס העיר תל אביב. על הבניינים שתכנן נמנים בית העירייה הישן ברחוב ביאליק, בניין אוהל שם ברחוב בלפור ובית מגורים בנחמני 25. הוא נפטר ב- 1962 בני הזוג היו חשוכי ילדים ובין קרוביהם הרחוקים ניתן למצוא את הסופר פוצ’ו (ישראל ויסלר) ואת המהנדס שרגא גורני.